Informácie o škole:

Obedy
Zverejňovanie
Výchovný poradca

Naša škola patrí dlhodobo medzi najúspešnejšie školy prievidzského okresu.

Aj keď počet žiakov v posledných 15 rokoch neustále klesá (z počtu takmer 600 sme klesli na cca 380), stále zostávame najväčšou školou nováckeho šk. obvodu. Pokles žiakov by mal skončiť v budúcom šk. roku (2013/2014) a postupne nastane pomalé zvyšovanie počtu, i keď počet 600 zostane už len v rovine utópie.

O kvalite našej školy svedčia viaceré úspechy vo vedomostných, talentových a najmä športových súťažiach nielen na okresnej úrovni, ale aj na krajskej a niekoľkokrát dokonca na celoslovenskej úrovni. Úspechy a tomto šk. roku roku nájdete v sekcii ÚSPECHY.

Mimoriadne pozitívna je informácia, že náš zriaďovateľ Obec Nitrianske Rudno sa úspešne uchádzal o dotáciu z eurofondov na obnovu budovy školy, telocvične aj jedálne. Táto komplexná rekonštrukcia skončila v roku 2012 a okrem menších úprav došlo najmä k zateplenie všetkých budov školy, výmene okien, oprave strechy a vybudovanie nového 4-triedneho pavilónu.

Podrobnejšie informácie o minulom a predminulom šk. roku nájdete v Správe o vých.-vzdel. činnosti.

Celkový historický prehľad našej školy:

Prvá etapa

Prebiehala od vzniku ľudovej školy ešte v 19. st. do roku 1961, pretože do tohto obdobia bola základná škola umiestnená v štyroch budovách, ktoré boli od seba vzdialené 300 - 500 m, čo značne sťažovalo prácu učiteľov. V tomto období školu navštevovalo priemerne 400 žiakov nielen z Nitrianskeho Rudna, ale aj z okolitých obcí.

Druhá etapa

Čiže novodobá história školy, sa začala v školskom roku 1961/62, kde učitelia a žiaci prešli do novopostavenej budovy školy, ktorá sa vybudovala brigádnicky. 13-triedna škola množstvu žiakov nepostačovala a vyučovanie zostávalo stále dvojsmenné. Počas tejto etapy, ktorá trvala až do roku 1990, sa škola vzmáhala ako materiálne, tak aj po vedomostnej úrovni. V roku 1985 sa otvoril nový 10-triedny pavilón, ktorý odstránil dvojsmennosť a vyriešil aj problém zvýšenia počtu žiakov zo zrušených malotriednych škôl v okolitých obciach. V tomto období mala škola priemerne 540 žiakov, ktorí boli rozdelení do 22 tried. Vďaka modernizácii učebných pomôcok a zvyšovaniu odbornosti pedagogických pracovníkov sa neustále zlepšovali výchovno-vyučovacie výsledky. Škola sa stávala v obvode strediskom kultúrnych a športových podujatí. Žiaci pod vedením svojich pedagógov dosahovali vynikajúce výsledky v športových, speváckych, ale aj vedomostných podujatiach.

Tretia etapa

Začínala v roku 1990 a trvá do dnešného dátumu. Skompletizovala vytýčené úlohy výstavby. Predovšetkým bol dokončený areál školy, ihriská,  atletická dráha a k užívaniu odovzdaná brigádnicky postavená telocvičňa. Pre výučbu pestovateľských prác bol ohradený pozemok a postavený skleník.
Pre zlepšenie kvality vyučovania boli zriadené odborné učebne pre chémiu a fyziku a učebňa výpočtovej techniky, ktorá sa z  roka na rok modernizuje a postupne k nej pribudla aj druhá učebňa.
V posledných rokoch mávala škola vyše 500 žiakov, ktorí boli zadelení do príslušných tried a vyučovací proces zabezpečovalo okolo 30 - 32   pedagogických zamestnancov. V ročníkoch 1-4 pravidelne máme 8 tried a obyčajne okolo 160 žiakov. Poobedňajšia činnosť žiakov je v dvoch oddeleniach školského klubu.
Školu navštevujú, tak ako v predchádzajúcich rokoch žiaci zo 6 spádových obcí už od prvého ročníka a z dvoch obcí prichádzajú žiaci do piateho ročníka.
Podstatnou zmenou oproti predchádzajúcim rokom je odbornosť a kvalifikovanosť pedagogických pracovníkov, ktorá dosahuje nad 95%.
Ochota pedagogických pracovníkov pracovať aj mimo vyučovacieho procesu, venovať sa talentovaných a nadaným žiakom ovplyvňuje pozitívne vnútornú a vonkajšiu kultúru školy.
O kvalite a odbornosti pedagogických pracovníkov svedčia aj výsledky žiakov končiacich ZŠ, keď 98% z nich je prijatých na školy, ktoré si zvolia podľa záujmu a na týchto školách úspešne študujú.
Problémy sú vo finančných otázkach. Vylepšenie priestorov, zakúpenie učebných pomôcok a výpočtovej techniky zabezpečujeme aj zo sponzorských príspevkov alebo zberovými aktivitami žiakov. Nápomocní sú nám v tomto smere aj rodičia.
Škola sa svojím smerovaním stáva zaujímavou aj pre rodičov z ostatných obcí, kde sú plne organizované školy a prihlasujú svoje deti do našej školy. Našich pedagógov to teší ale aj zaväzuje.

Štvrtá etapa

Počnúc šk. rokom 2011/2012 vstupuje škola do svojej druhej päťdesiatročnice. Darčekom k tomuto jubileu jej bolo mimoriadne hodnotné a pútavé vystúpenie našich šikovných žiakov, pod vedením svojich skúsených a tvorivých pani učiteliek. Toto vystúpenie našlo mimoriadne pozitívnu odozvu u všetkých prítomných, ktorí doslova preplnili priestory telocvične.

Druhým, trvalejším darčekom, je komplexná obnova a zateplenie školy, vďaka úspešnému projektu nášho zriaďovateľa - obce Nitrianske Rudno,  pod vedením p. starostu Jozefa Prša. Škola takto získala úplne nový šat a dovybavila sa aj množstvom nábytku a modernej didaktickej techniky.

Trochu horšie už vyznieva stav vonkajších športovísk, ktoré neboli zásadnejšie inovované už tri desaťročia. Zhoršenie v tomto smere priniesla aj skutočnosť, že na mieste trávnatého šk. ihriska vyrastá v roku 2012 nová bytovka a škola tak prichádza o dôležitý priestor na športovanie. Je to o to smutnejšie, že dlhodobo patríme medzi najúspešnejšie školy v športových súťažiach, keď v rokoch 2010/11 a 2011/12 sme obsadili 2. miesta v hodnotení takmer 40 škôl celého okresu.

Je na vedení školy a jej zriaďovateľovi, aby športoviská pre žiakov dostal v krátkom čase na dôstojnú úroveň, prislúchajúcu postaveniu školy v rámci širšieho regiónu.